כלים לקראת הבגרות

ארגז הכלים לקראת הבגרות / חיה יהלום ועופר סלמן שגיא

כמה פעמים קרה לכם שיצאתם ממבחן בתחושה מעולה, חשבתם שאתם עומדים לקבל ציון גבוה, וכשהגיע הציון - אכזבה גדולה? כמה פעמים אמרתם לעצמכם: "אבל ידעתי את החומר באופן מושלם ועניתי על כל השאלות. מה השתבש?"

כשבודקים את העניין לעומק מגלים פעמים רבות שלמרות הידע, תלמידים אינם מגיעים לתוצאות הרצויות כיוון שלא הבינו את השאלות בצורה נכונה ולא ענו עליהן בצורה מדויקת. זהו מקרה נפוץ מאוד: התלמיד יודע היטב את החומר, אך חסר לו אלמנט שיסייע לו לתרגם את הידע הזה לתוצאות גבוהות. כשאתם ניגשים לבחינה, אתם זקוקים לארגז כלים שיאפשר לכם להתמודד בצורה אופטימאלית עם השאלות. לצד התוכן (ה-'מה') צריך ללמוד גם את הטכניקה (ה-'איך').

בואו נביט לדוגמה בבגרות באנגלית. לפי תכנית הלימודים החדשה, נדרשים תלמידים להתמודד עם סוגים שונים של ניתוח ואופני חשיבה כדי להשיב על השאלות במבחן - הסקת מסקנות, השוואה וניגוד, סיבה ותוצאה ועוד. כישורי חשיבה אלה הכרחיים להתמודדות עם קטעי הבנת הנקרא המהווים חלק ניכר מבחינת הבגרות באנגלית, ואף עם הטקסטים הספרותיים שהם חלק מהשינוי שהבחינה עוברת.

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

 

אז איך עושים את זה?

 

לומדים את "שפת השאלות". כך מצליחים לפענח במדויק מה שאלו אותנו. בשביל זה אתם זקוקים קודם-כל למורה מיומן ומקצועי שיידע להנחות אתכם איך להיזהר מהמלכודות שהבחינה טומנת לנו, כיצד להבחין בסגנונות שאלה שונים ולהשיב עליהן באופן מדויק וממוקד. בניגוד למה שאולי מקובל לחשוב, בבחינות הבגרות אין מקום ל"מריחות" או לתשובות מעורפלות ומסורבלות. התשובות שלכם חייבות להיות חדות וברורות. לפעמים, השמטה של מילה או תוספת מיותרת יוצרים את ההבדל בין תשובה נכונה ללא נכונה. ריכזנו עבורכם שלושה טיפים מרכזיים שיעזרו לכם לעשות סדר בתהליך:

א) נאסוף מודיעין מקדים: לכל בחינת בגרות סוגי שאלות שונים המאפיינים אותה. בבגרות בתנ"ך למשל ישאלו אותנו על קושי בפסוק כזה או אחר; בבגרות באזרחות יבקשו מאתנו לנתח אירוע; בבגרות בהיסטוריה נתמודד עם קטע היסטורי אמתי ובבגרות בלשון ננתח מאמר שמעולם לא קראנו. בכל אחד ממקצועות הבגרות שאלות שונות, והתפקיד שלנו הוא להכיר היטב את מה שמאפיין את הבחינה במקצוע שבו אנו עומדים להיבחן.

ב) בכל שאלה מסתתרות מילות הוראה. אלה הם התמרורים של השאלה, והפעולה הראשונה שעלינו לבצע היא לסמן את התמרורים הללו. שימו לב שלא פספסתם מילת הוראה! לעתים יש יותר מהנחייה אחת בתוך אותה שאלה.

ג) נכתוב את התשובה בצמוד למילות ההוראה. נכתוב אותן האחת מתחת לשנייה, ונוודא שהבנו מה בדיוק נדרש בכל הוראה כזו. לשם כך חשוב להכיר היטב את משמעותן של מילות ההוראה השונות. למשל, כשמבקשים ממני להשוות בין שני עניינים, חשוב שאציין גם את הדומה בין השניים ולא רק את השונה, וכשמבקשים ממני לציין, להסביר ולנמק (כמו למשל בבגרות באזרחות) - אדע כיצד להפריד בתשובה בין החלקים השונים.

ד) נבצע בדיקה חוזרת - האם התייחסנו לכל אחת ממילות ההוראה? האם כל חלקי השאלה בוצעו? אם לא - נתקן בהתאם. כך נוודא שכיסינו את חלקי המשימה.

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

בהצלחה, 

חיה יהלום - רכזת אנגלית בקידום בגרויות

עופר סלמן שגיא מנהל ההוראה, המחקר והפיתוח בקידום בגרויות

הוצאתי 94 בבגרות במתמטיקה !
אני מ:
אני מעוניין בבגרות ב:
עשיתי בעבר:
שעות שאני רוצה להשקיע ביום :
הכי חשוב לי בלימודים:
שם מלא: *
טלפון: *