איך לשפר את הבגרות בלי להתאמץ

שעת בין ערביים. כיתה. מורה. לוח. תלמידים. תלמידים מעצבנים. מבחנים. עבודות. לחץ. משימות. רעב. עייפות. מחוייבות משפחתית. מחוייבות אישית. חום. קור. תשישות כללית.

ואז מתחילות לעלות השאלות - למה לא למדתי בתיכון? למה לא הקשבתי להורים? למה אני צריך עכשיו לשלם כל כך הרבה כסף כשבתיכון זה היה חינם? למה לא עשיתי אף פעם אבחון? למה לא הייתה לי לפני כמה שנים ההבנה שיש לי היום? למה לא התאמצתי בעבר ולמי יש כוח עכשיו להתאמץ??

החוויה הלימודית היא גם ככה קשה, בעיקר כשהתנאים האובייקטיבים לא מיטיבים עם הלומד כגון הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה לסוגיה, כתיבה איטית, עייפות אחרי יום עבודה, לחצים כלכליים שמסיטים את הריכוז מהלימודים ועוד.

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

 

אז הנה שבעה טיפים שיעזרו לכם להפוך את חוויית הלימודים ממענה למהנה

 

1. אבחון - שלא תגידו שלא אמרנו לכם לעשות - המורים תמיד אמרו לכם שאתם שובבים ואולי אפילו מופרעים, האותיות בספרים לא ממש התחברו למילים שלא נדבר על משפטים, המספרים מעולם לא היוו מכשול בחישוב הקניות בקניון. אך כשלפתע הופיעה משוואה בשני נעלמים הרגשתם שאתם נעלמים... גם אם נראה לכם שהכול תקין, לכו לאבחון פסיכודידקטי שיעזור להתאים לכם הקלות לימודיות בהתאם לנתונים שיתקבלו. האיטיות שלכם תקנה תוספת זמן, האימפולסיביות תירגע על ידי לקיחת רטלין, האותיות המרצדות אולי יצביעו שעליכם לעשות בדיקת עיניים. רוצו להיבחן!

2. תנומה של 10־15 דקות ממש לפני שמתחיל השיעור - נשמע מצחיק אבל מספיק לעצום עיניים וכבר הגוף מקבל אנרגיות. אם אתם ברכבת/באוטובוס/בהפסקה/בעבודה תניחו ראש, עצמו עיניים, חשבו רק על דברים מרגיעים (ים, נופש, חברים...) ותוכלו לחוש שאתם אחרי "סיאסטה" ומוכנים להתחיל יום חדש.

3. קלמר מדוגם - מפתח להצלחה - אל תזלזלו בכלי כתיבה. מדובר בכלי חשוב להצלחה בלמידה. שימו בקלמר מרקרים בכמה צבעים, לפחות שלושה עטים, סרגל, טיפקס, טושים, עפרונות,מחק ומחדד. בזמן הכתיבה בשיעור הסדר, הצבעים והתיחום עוזרים להבחין בין העיקר לטפל והופכים את החוויה הלימודית לקראת הבחינה למסודרת ומובנת יותר.

4. צרכים בסיסיים - מאסלו כל כך צדק - תשתדלו לצמצם כל מכשול שעלול להפריע בתהליך הלמידה. תאכלו, תשתו, תלבשו סוודר כשקר וגופיה כשחם, קחו אקמול אם כואב הראש ואל תחכו שהוא יעבור מעצמו. ובקיצור - תדאגו לעצמכם!

5. הדיבר ה-11 - לא לאחר לשיעור!!! - בתחילת השיעור המורה מחזיר את התלמידים לחומר שנלמד בשיעורים הקודמים, מחבר אותם לתכנים החשובים ומתרגל את הנושאים שנלמדו. אם תאחרו  יהיה לכם קשה להבין מה קורה ותרגישו מנותקים. הקדימו תרופה למכה והשתדלו בכל מחיר להגיע בזמן לשיעור.

6. הקשבה פעילה למורה ללא העתקה מהלוח - כשהמורה עובד עם לוח "חכם" אין צורך במרדף אינסופי אחרי מה שכתב על הלוח. אפשר להקשיב, להבין ולכתוב נקודות רק אם רוצים. גם כך בהעתקה הכתב הופך להיות כתב חרטומים. כדי שכל ה"טוב" הזה יקרה מה שעלינו לעשות הוא להעביר למורה את כתובת המייל האישית שלנו ובסיום השיעור כל התכנים שנכתבו על הלוח החכם נשלחים אליכם למייל האישי. אפשר להיות חולים, אפשר לצאת למילואים, לטוס לחו"ל, אפשר אפילו להפסיד מפגש אחד (ורק אחד!) ולהיפגש עם חברים כל עוד אנו יודעים שכל מה שהמורה כתב על הלוח בצורה ברורה, מסודרת ועניינית יישלח אלינו תוך שניות ספורות. והכי חשוב - לא צריך לדאוג לצילומים מהתלמיד הכי חכם בכיתה כי אפילו החומר ממנו לא יכול להוות תחליף לחומר שיגיע מהמורה.

7. אל תשאירו הכול לרגע האחרון - אל תזלזלו בזמן, מדובר במצרך יקר שעלינו לנהל נכון. לפעמים אנחנו מרגישים שעברו כמה שעות ובעצם לא הספקנו לעשות כלום. זה לא בגלל שאנחנו עצלנים אלא פשוט לא ניהלנו נכון את הזמן שלנו. בתהליך למידה נכון עלינו ללמוד למבחנים כמות מוגדרת מראש של נושאים על פני כמה ימים.  בכל יום להקדיש כמה שעות ללמידה ולא להשאיר את כל הלמידה ליום האחרון. 3 שעות למידה על פני 4 ימים שוות הרבה הרבה יותר מ-12 שעות למידה מבוקר עד ערב. אפשר ללמוד בשעת בוקר מוקדמת או כששקט בבית וכולם הלכו לישון, הכול לגיטימי.

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

שיהיה בהצלחה!

דנה גל נצר - מנהלת חטיבת מוצרי הבגרות בקידום בגרויות

הוצאתי 94 בבגרות במתמטיקה !
אני מ:
אני מעוניין בבגרות ב:
עשיתי בעבר:
שעות שאני רוצה להשקיע ביום :
הכי חשוב לי בלימודים:
שם מלא: *
טלפון: *