5 טיפים לקראת שיפור בגרויות

זהו זה, סיימת צבא וצריך להתחיל להתכונן להתמודדות הבאה. כן-כן, מתוכננת גם נסיעה לחו"ל, ולפני זה קצת עבודה מועדפת, ובכל זאת חייבים קצת באמת להשתחרר ולנוח, הרי כבר עשור וחצי שהמסגרת יושבת לך על הכתפיים, עוד מימי היסודי הרחוקים, דרך ההברזות מהתיכון והמסלול הצבאי. ואיפשהו בדרך גילית שאפשר יותר, ושהכל בראש, וכשצריך - מתבגרים מהר.

אז ברור שהולכים ללמוד באוניברסיטה. תירגע, לא מחר, בשנה הבאה. אז מה עכשיו? צריך להירשם וצריך לעמוד בדרישות, ופתאום, אבוי, שד עתיק מרים את ראשו וצוחק: "מה יהיה עם הבגרות במתמטיקה?". תמיד ידעת שיבוא יום וזה יבוא, ולמרות שהמורה אשמה והרצפה הייתה עקומה, עדיין צריך לשפר את הציון כי ככה אי אפשר להתקדם.

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

 

איך עושים את זה? הנה מספר נקודות למחשבה:

 

1. למידה בקבוצות קטנות: לימודי המתמטיקה מכילים מושגים רבים שאינם (בלשון המעטה) קשורים ישירות לשיח היום־יומי שלנו. מתי בפעם האחרונה דיברתם עם חברים בבר על עקמומיות של פונקציה או על אי־שיוויון המשולש? למושגים האלו לוקח זמן לשקוע בתודעה, וכשאתם לומדים לבד - הם תמיד יישארו ביניכם לבין הנייר. אבל כאשר לומדים בקבוצה אין ברירה אלא לדבר ולהציף את המושגים האלו מהנייר לפה. שימוש נכון (וגם שימוש לא נכון, אם יש מי שיתקן) במושגים תוך כדי שיחה מחדד את הבנתם ומקדם אתכם צעד נוסף בכיוון הנכון.

2. כתיבה מסודרת: בואו נעשה תרגיל קצר בדמיון מודרך. הוקפצתם לתפקיד ניהולי בכיר (כמו שאמא תמיד חלמה) ואחד העובדים הגיש לכם דו"ח שנראה כמו בליל של מילים, מספרים והערות שוליים, הכל בכתב יד מבולגן. תצטרכו להקדיש לפחות שעה רק כדי לפענח מה־כתוב־איפה. התגובה ברורה, מבקשים מהעובד לכתוב מחדש, בצורה מסודרת וקריאה כדי שניתן יהיה להבין את המסמך גם בשבוע הבא. הבנתם? כרגע אתם גם העובד וגם הבוס. ודרך אגב - התירוץ של "אני אכתוב מסודר בבחינה עצמה" לא יעבוד על הבוס (זה כמו להגיד לו שתכתבו מסודר את קורות החיים כשתחפשו עבודה חדשה...)

3. תרגול איכותי: הזמן קצר ואתם מרגישים שצריך לפתור אלף תרגילים מכל נושא. אז זהו, שלא. מחקרים כבר הראו שרמת ההבנה לא קשורה לכמות התרגילים שתפתרו אלא לרמת ההשקעה בהבנת התרגילים. עדיף לכם לפתור פחות תרגילים בתנאי שתקפידו להבין טוב טוב מה עשיתם. שאלות הבגרות במתמטיקה אינן שכפול של תרגילים בשינוי נתונים. הן דורשות הבנה של החומר, הגיון משופשף וכמות לא מבוטלת של שינון.

4. סימולציות: אז עברתם על כל הנושאים ואתם מרגישים שאתם רואים את התמונה המלאה (כנראה כבר ראיתם תמונות יפות יותר). תרגלתם מכל פרק ושוחחתם עם חבריכם לקבוצת הלימוד כבר על הכל. כעת נותר שלב אחרון וחשוב: בחינת הסימולציה. עכשיו זה השלב להניח על השולחן שעון, בקבוק מים וחטיף ולשבת מול טופס בחינה. תרגול של הבחינה בצורתה האמתית יאפשר לכם לבחון את היכולת שלכם לארגן את הזמן, במה אתם חזקים ואיפה הסתבכתם.

5. ניהול זמן - עבודה־פנאי־לימודים: אין ספק, זו תקופה מעניינת בחיים שלכם. אתם צריכים להוכיח עצמאות, אתם שואפים לפתח את המעגלים החברתיים שלכם ובדרך כלל גם להתפרנס ממשהו. זכרו: לימודים הם הזדמנות, אף אחד לא נהיה מהנדס מרוב ישיבה עם החבר'ה על הפלייסטיישן כל הלילה (אף על פי שזה כיף) וגם אם הבוס צריך אתכם בבר הלילה - זה מסוכן לוותר על יום לימודים. אז נכון, אתם צריכים את העבודה הזאת. אבל אם לא תלמדו - זו תהיה העבודה שלכם עוד הרבה זמן, הבנתם?

לפרטים על שיפור בגרויות - לחצו כאן!

בהצלחה, איתי הרטמן, רכז מתמטיקה ופיזיקה, קידום בגרויות

הוצאתי 94 בבגרות במתמטיקה !
אני מ:
אני מעוניין בבגרות ב:
עשיתי בעבר:
שעות שאני רוצה להשקיע ביום :
הכי חשוב לי בלימודים:
שם מלא: *
טלפון: *